Vše, co se týká topení je teď přes zimu, kdy ve všech domácnostech jedou radiátory naplno, velmi aktuálním tématem. Nejjednodušším ale zároveň velmi významnou součástí každé topné soustavy a radiátoru je termostatický ventil nebo hlavice. Jen málokterá investice se vrací tak rychle jako pořízení si termostatických ventilů, díky kterým můžete regulovat teplotu ve své domácnosti.
Jak termostaty fungují? Obyčejným ventilem nastavíme určitý průtok, takže při stejné teplotě topného média radiátor topí stále stejně bez ohledu na okolní teplotu. V místnosti pak může být chladno neb přetopeno. Naopak termostatická hlavice reaguje na okolní teplotu tím, že uzavře nebo povolí ventil a v místnosti se tak udržuje nastavená teplota s přesností zhruba jednoho stupně celsia. Díky tomu je možné ušetřit až kolem dvaceti procent energie vynaloženou na vytápění. Hlavice poté co si je nastavíte fungují zcela automaticky, a nedoporučuje se příliš do nich manuálně zasahovat a ventil úplně uzavřít nebo otevřít.
Termostatické hlavice mohou být manuální, u kterých si nastavíte teplotu v místnosti a tu potom udržují nebo elektronické, které umožňují nastavení teplotních hladin nebo časových programů. Pokud jste zvyklí spát v chladnější místnosti, na noc teplotu sníží. Hlavice k radiátorům jsou také malý ale významný detail, který dotváří vzhled místnosti. Dnes je možné sehnat i designové a retro ventily, které se hodí do každého interiéru. Hlavice samotná však příliš nezmůže, pokud nemáte kvalitní a správně nastavený regulační radiátorový ventil. Je třeba dodržet hydraulické vyvážení topné soustavy, aby fungovala jak má. Zatímco termostatickou hlavici si můžete vyměnit sami, na ventil již potřebujete odborníka.